Menü Kapat

Distribütörlük

Dağıtım Ortaklığı - Yönetim

A V C I A S

Bir üretici ya da tedarikçi firmanın ürünlerini belirli bir bölgede, dağıtımını ve satışını gerçekleştirmeye yetkili firma olarak tanımlanan distribütörlük faaliyetinin kapsamı hukuksal anlaşma ile resmiyet kazanır. Taraflar arasında imzalanacak sözleşme, firma faaliyetlerinin niteliğini yetkilerinin sınırlarını belirleyecektir. Üretici firmanın bir distribütör aracılığı ile ürünlerinin satış-pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini yürütmesi, üreticinin belli maliyet giderlerini düşürmesini sağlayacaktır. Firmanın ürettiği malın dağıtımını kendisinin yapması durumunda, çok sayıda personel gideri, ciddi rakamlarda lojistik giderleri gerçekleşecek üretici firmanın kârlılığı azalırken, riskleri ve maliyet giderleri yükselecektir.

Üreticiler, iç ya da dış pazarda ürünlerinin tanıtım ve satışını yapmak için distribütörlere ihtiyaç duyarlar. Çükü üreticinin bir malın hem üretimini yapması hem de dağıtım, lojistik, tanıtım,satış gibi çeşitli kalemlerle tek başına uğraşması oldukça zordur.

İş yoğunluğundan kaynaklanan zorluklar bir tarafa, üreticinin yukarıda saydığımız tüm kalemleri kendi adına halletmeye çalışması son derece maliyetlidir. Oysa pazarda karlılığın artması için minimum maliyetle maksimum kazanç sağlamak esastır. Örneğin bir kahve şirketinin farklı ülkeleri gezmesi, oralardaki sektör dinamiklerini bilmesi, pazar bulması, dağıtım ve satış yapması oldukça maliyetlidir, zahmetlidir ve çok zaman kaybettirir.

Distribütörlük tam bu noktada devreye girer. Distribütör üretici firmalardan ürünlerini alır ve distribütörlüğünü yaptığı bölgede satar. Böylece hem kendi kazanç sağlar hem de ana üreticinin pazarını genişletir, marka bilinirliğini arttırır.

Müşteri Hizmetleri - Bizimle İletişime Geçin

A V C I A S hizmetleri veya firmamız hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, lütfen bizi arayın veya iletişim formunu kullanarak bize mesaj gönderin.